Typy výroby

Koberce jsou vyráběny různými technikami, což vede ke kvalitativním a cenovým rozdílům. Mohou být vyráběny ručně nebo strojně. Tradičními metodami výroby koberců jsou tkaní a uzlování.

Tkané koberce

Tkané koberce mají hladký tkaný povrch. Osnoha z bavlněné nebo lněné příze je úplně pokryta vlněným útkem. Nitě leží ploše a netvoří hromadu. Tradiční stavědlo se během staletí vyvinulo do dnešních průmyslových strojů.

Tkané koberce
Tkané koberce small Tkané koberce small2

Tuftingový postup

Tuftingový postup je dnes velmi rozšířen. Koberce se vyrábějí obdobně jako šicí strojem. Při ručním tuftování se používá jedna jehla, zatímco při strojním procesu pracuje několik jehel současně. Tento postup je velmi rychlý, což způsobuje nižší cenu tuftovaných koberců.

Tuftingový postup small1 Tuftingový postup small2
Tuftingový postup

Uzlovací technika

Koberce s plyšovým vlasem jsou vyráběny touto technikou. Nitě jsou uzlovány na osnovní nit a na konci každé řady uzlů se používají střížkové nitě. Po dokončení je vlas rovnoměrně stříhán. Hodnota koberce stoupá s počtem uzlů na čtvereční metr, přičemž některé vysoce kvalitní kusy mohou mít až milion uzlů na čtvereční metr.

Uzlovací technika
Uzlovací technika small Uzlovací technika small2

Ručně uzlováno

Tradičně vyráběné nomády a farmáři, dnes jsou ručně uzlovány koberce vyráběny také v malých ateliérech a manufakturách. Osnoha je napnutá na stavědlo, do kterého je příčně začleněn útkový nit. Výsledkem je základní tkanina, do které je postupně zapleten vlasový nit. Každý dokončený plát je pak fixován kovovým hřebenem. Hodnota koberce je určena jemností vlasového nite a hustotou uzlů. V průběhu času se vyvinulo několik uzlovacích technik a tvarů uzlů. Každý region má také své vlastní vzory, barvy a materiály.

Ručně uzlováno small1 Ručně uzlováno small2
Ručně uzlováno

Ručně tkané

Ručně tkané koberce se tradičně vyrábějí na ručním stavědle a mají hladký povrch, který lze použít oboustranně. Poté, co byly nitě z bavlněného nebo lněného materiálu napnuté na stavědle, je vlněný nit příčně zapleten pomocí špule. Podle tloušťky vlny a počtu nití se koberce mohou lišit jemnějšími nebo hrubšími. Ručně tkaný koberec je příjemně lehký ve srovnání s koberci s vysokým vlasem. Mohou být jednobarevné nebo vzorované a často mají motivy rostlin, zvířat, symbolů a znaků, které symbolizují spokojenost a štěstí.

Ručně uzlováno
Ručně uzlováno small1 Ručně uzlováno small2

Patchwork

Patchworkové nebo vintage koberce jsou umělecky vyrobeny z částí starých, někdy i antických perských koberců. Tyto kusy jsou ručně vybírány, stříhány a šity dohromady. Zvláštní stehy a dodatečná zadní strana zvyšují stabilitu a životnost koberce. Před zpracováním je každý koberec pečlivě vyčištěn. Barvené vintage koberce jsou neutralizovány a přebarveny, což jim dává moderní vzhled. Každý patchworkový koberec je originál. Anglický výraz "vintage" znamená exkluzivní, klasický, starý.

Patchwork Patchwork
Patchwork

Ručně tuftované

Ruční tuftování je poloautomatický proces výroby kvalitních koberců s vysokým vlasem. Místo spojování uzlů se používá speciální "tuftovací pistole", která nit vtlačuje skrz napnutý základní vlas. Jakmile je vlas hotový, koberec je zezadu lepený a rovnoměrně nebo reliéfně střižen. Ručně tuftované koberce jsou odolné, kvalitní a relativně cenově dostupné. Tato technika nabízí neomezené možnosti designu.

Patchwork
Patchwork Patchwork

Nenašli jste, co jste hledali?